Bezpieczeństwo użytkowania pralki

Pralka jak każdy inny sprzęt AGD nieodpowiednio używany może zagrażać domownikom. Najbardziej istotne jest to, aby używać pralki zgodnie z jej przeznaczeniem, stosować się przy tym do zaleceń producenta.

Na szczęście pralki coraz częściej są wyposażane w wiele rodzajów systemów mających na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania nie uchronią nas przed naszym nierozważnym postępowaniem.

Bardzo dobrym pomysłem często stosowanym przez producentów pralek jest zastosowanie podwójnej szyby w drzwiczkach pralki. W pralce woda jest nagrzewana w zależności od programu do dość wysokiej temperatury, co w starszych modelach powodowało nagrzewanie się szyby znajdującej się w drzwiczkach. Nagrzane drzwiczki stwarzały zagrożenie poparzeniem. Zaprojektowanie drzwiczek w ten sposób, że są one wyposażone w dwie szyby skutecznie rozwiązało ten problem.

Kolejnym rozsądnym rozwiązaniem jest blokada drzwi podczas prania. Bęben pralki jest wtedy napełniony gorącą wodą wraz z środkami piorącymi, otwarcie drzwiczek spowodowałoby wydostanie się całej tej zawartości na podłogę. Oczywiście nikt świadomie nie otwiera pralki podczas prania, czasem jednak przez czysty przypadek możemy zahaczyć o klamkę, otwierając tym samym urządzenie. Blokada skutecznie chroni nas przed takimi wypadkami.

Te dwa systemy zabezpieczające są tym samym bardziej przydatne jeśli mamy w domu małe dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć konsekwencje swoich działań, tak też mogłyby się oparzyć o gorące drzwi, bądź zalać mieszkanie chcąc zajrzeć do środka pralki.