Koszty eksploatacji pralki

Przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu gospodarstwa domowego powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego początkową cenę, ale również na koszty eksploatacji. Jest to istotne gdyż sprzęt taki jest bardzo często używany, a jego wymiana następuje raz na kilka lat.

W przypadku pralki automatycznej kluczowymi czynnikami wpływającymi na koszty prania jest zużycie wody oraz energii elektrycznej. Istotna jest również prędkość odwirowywania, czym większa ilość obrotów na minutę tym pranie jest suchsze. Nie musimy ponosić wtedy dodatkowych kosztów związanych z wysuszeniem ubrań w suszarce.

Zużycie energii jak i klasa efektywności prania jest podawane w siedmio stopniowej skali. Zużycie wody jest podawane w litrach na jeden cykl prania. Czasami warto zwrócić uwagę na różnorodność programów prania. Mogą one bowiem różnic się zarówno czasem trwania, zużyciem energii i wody. Przy wyborze pralki powinniśmy szukać tych urządzeń, których klasa energetyczna jest oznaczona literą A. Oznacza to wtedy, że zużycie energii przez urządzenie powinno być najniższe.

Warto pamiętać również o tym, że wielkość urządzenia ma wpływ na zużycie zarówno energii jak i wody. Czym większa pojemność pralki tym koszty są większe, dlatego też warto dobierać jej wielkość do naszych aktualnych potrzeb.